Největší semena

Když před dávnými časy lidé nacházeli na pobřeží Malediv a indonéských ostrovů vyplavená obrovská semena, uchvacovalo to jejich představivost. Někteří si mysleli, že pocházejí z nějakého podmořského stromu. Dokonce se věřilo, že se jedná o zakázané ovoce, z něhož v zahradě Eden pojedl Adam. Tajemná semena však pocházejí z palmy Lodoicea maldivica, která roste pouze na Seychelách – nejvíce v údolí Vallée de Mai na ostrově Praslin. Palmy dosahují výšky až 30 metrů a odhaduje se, že žijí několik set let. Pozoruhodné je, že tato palma je dvoudomá – to znamená, že na některých palmách rostou jen samčí květy a na jiných jen samičí. Aby tedy ze samičích květů vyrostly plody, musí být opyleny pylem ze samčích květů. Pro přežití palem je proto důležité, aby v přírodě zůstaly zachovány dospělé samčí i samičí stromy. Plody vypadají jako obrovské zelené srdce. Uvnitř těchto plodů je velké semeno, které se skládá ze dvou souměrných ledvinovitých částí a může vážit až 20 kilogramů. V některých plodech bývá semen více.
Když člověk vidí v korunách těchto palem hrozny balvanovitých plodů, žasne nad tímto divem stvoření. Takový pozorovatel je však v poněkud nebezpečné situaci, protože hrozny mohou vážit až 180 kilogramů. Kupodivu ale není znám ani jediný případ, že by zde někdo byl zasažen padajícím plodem. Přesto je moudré a doporučuje se , nenavštěvovat Vallée de Mai, když je velký vítr . Lepší je obdivovat toto ovoce za hezkého počasí.

Co ze semene vyklíčí, ani zdaleka se mu nepodobá: zasel jsi suché zrnko pšenice nebo něčeho jiného, ale životu skrytému v tom semeni dá Bůh novou, nádhernou podobu, nový tvar, jaký sám určil.
Bible – První list Korintským 15,37-38
Do hloubky může dosáhnout strom svými kořeny, do dálky svými semeny.
autor neznámý
Vybral J.L.